Artykuł sponsorowany
Jak wskazują eksperci, dieta to podstawowy element terapii w cukrzycy. Warto zauważyć, że w przypadku niewielu schorzeń przewlekłych tak dużą wagę przykłada się do tego co należy jeść, a czego unikać. Nierzadko słodkie produkty – napoje, słodycze i inne artykuły tego typu są „zakazane”. Z drugiej strony czy substancje słodzące takie jak sacharyna, które nie wpływają na poziom insuliny i nie dostarczają kalorii, będą dobrą alternatywą dla diabetyka? Dowiedz się jakie jest stanowisko ekspertów!
Zdrowa dieta w cukrzycy – jak wygląda?
Zarówno światowe, jak i krajowe organizacje ekspertów, zajmujące się tematyką cukrzycy, zgodnie podkreślają – odpowiednio skomponowana dieta to podstawowy element terapii cukrzycy i insulinooporności. Powołując się na Amerykańskie Stowarzyszenie Cukrzycowe (American Diabetes Association) i Światową Federację Cukrzycową warto podkreślić (International Diabetes Federation – IDF) klika następujących zasad [1,2]:
- diabetycy (osoby z cukrzycą) powinny pozostawać pod stała kontrolą lekarza diabetologa, a także dedykowanego dietetyka, którzy przygotują plan leczenia – odpowiednią farmakoterapię i prawidłowo zbilansowany plan żywieniowy,
- dieta osoby z cukrzycą powinna być zawsze indywidualnie dopasowana do danej osoby, jej podstawowym zdaniem jest wsparcie w utrzymaniu prawidłowego poziom cukru we krwi, a także osiągnięcie pożądanej masy ciała,
- odpowiednie spożycie węglowodanów, w tym cukru, jest kluczowe u osób z cukrzycą, ponieważ właśnie ten składnik odżywczy ma najszybszy wpływ na poziom cukru we krwi; z tego względu istotne jest również monitorowanie spożycia węglowodanów i rozkładania ich równomiernie w ciągu dnia,
- osobom z cukrzycą zaleca się wybieranie produktów będących źródłem węglowodanów złożonych, czyli o niskim indeksie glikemicznym, takich jak pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa o niskiej zawartości skrobi czy nasiona roślin strączkowych,
- diabetycy powinni ograniczyć spożycie cukru, a także napojów słodzonych czy słodyczy,
- ważne jest także spożywanie białka; dla osób z cukrzycą zalecane jest przede wszystkim chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych i produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu,
- osoby z cukrzycą powinny także zwrócić uwagę na rodzaj tłuszczów jakie spożywają, zaleca się wybieranie roślinnych źródeł tłuszczów, czyli produkty takie jak: oleje roślinne, awokado, orzechy i nasiona.
Czy słodkie posiłki w menu diabetyka są zakazane?
Analizując powyższe zasady, można uznać, że słodkie przekąski i posiłki są zakazane w diecie osoby z cukrzycą. Czy jednak na pewno?
Jak wskazują przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD), słodziki, np. sacharyna czy aspartam, mogą być obecne w diecie diabetyka. To co podkreślają eksperci to fakt, że powinny one stanowić zamiennik klasycznego cukru spożywczego. Takie rozwiązanie może nie tylko ułatwić przestrzeganie diety wskazanej w cukrzycy, ale także pomóc w kontroli masy ciała. Bowiem substancje słodzące są rekomendowane przez PTD przede wszystkim osobom z nadmierną masą ciała.
To co warto podkreślić to fakt, że słodziki, w tym sacharyna, mają ogromną przewagę nad cukrem, ponieważ nie wpływają na poziom glukozy we krwi, dzięki czemu nie wymagają wydzielania insuliny, które i tak w tej chorobie jest zaburzone. Jednocześnie to co istotne, włączenie substancji słodzących do diety, nie zwalnia nas z przestrzegania zdrowej diety ogółem. Nadal konieczne jest spożywanie zdrowych posiłków, zgodnych z wytycznymi ekspertów, a także uprawianie indywidualnie dobranej, regularnej aktywności fizycznej.
Sacharyna – co to za słodzik?
Sacharyna to słodzik nieco mniej popularny, niż powszechnie stosowany aspartam czy łatwo dostępny ksylitol. Sacharynę znajdziemy we wszystkich produktach oznaczonych symbolem E954 (na liście składników), a więc w słodyczach bez kalorii, napojach gazowanych bez dodatku cukru czy w żywności dla sportowców. Jest to substancja intensywnie słodząca, od klasycznego cukru spożywczego jest około 350 – 500 razy słodsza. Dzięki tak wysokiej sile słodzącej, już bardzo niska dawka umożliwia odczuwanie bardzo wysokiego poziomu słodkości. Dzięki temu sacharynę spożywa się w bardzo małych ilościach, czasami z dodatkiem innych substancji słodzących.
Jej niewątpliwą zaletą jest to, że nie dostarcza kalorii, a także nie jest trawiona w świetle przewodu pokarmowego. W przypadku osób z cukrzycą nie wpływa na poziom glukozy we krwi i w konsekwencji na wydzielanie insuliny. Jak pokazują obecnie dostępne badania, sacharyna jest bezpieczna dla zdrowych osób dorosłych. Słodzik ten nie jest metabolizowany w układzie trawiennym człowieka, nie kumuluje się i jest wydalany po spożyciu. Warto jednak wiedzieć, że sacharyna nie jest zalecana do spożycia przez kobiety w ciąży i karmiące. Mianowicie sacharyna ma zdolność do przenikania przez łożysko. Natomiast brakuje danych na temat oceny sacharyny w mleku kobiecym. Jednak chcąc zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa, warto wybrać inną substancję słodzącą. Aby dowiedzieć się więcej na temat sacharyny, przejdź tutaj: https://erazdrowia.pl/sacharyna-a-cukrzyca-czyli-bezpieczenstwo-stosowania-slodzika-e954.
Podsumowując, słodziki takie jak sacharyna to nie mit. Odpowiednio włączone do diety mogą pomóc w przestrzeganiu zdrowego i prawidłowo zbilansowanego jadłospisu. Chorując na cukrzycę warto skonsultować się z dietetykiem diabetologicznym, który podpowie nam jak skomponować swoje menu tak, aby było nie tylko zdrowe i sprzyjało naszej chorobie, ale także, aby było smaczne!
Bibliografia
- Clinical Practice Recommendations for managing. Type 2 Diabetes in Primary Care. International Diabetes Federation – 2017.
- Nauha A. i wsp. 3. Prevention or Delay of Type 2 Diabetes and Associated Comorbidities: Standards of Care in Diabetes—2023. Diabetes Care Volume 46, Supplement 1, January 2023.
- Saccharin: FDA Agencies. University of Minnesota, Environmental Health Sciences.
- Touyz LZ. Saccharin deemed “not hazardous” in United States and abroad. Curr Oncol. 2011 Oct;18(5):213-4.
- Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę. Diabetologia praktyczna, 2020:6:1.