Artykuł sponsorowany
Tłusty czwartek to dzień, w którym ustawiają się długie kolejki do cukierni lub popularnych pączkarni. Trudno sobie wtedy odmówić słodkości, a kalorii nie warto liczyć. Tradycja jedzenia pączków i faworków jest w Polsce silnie zakorzeniona. Kiedy wypada tłusty czwartek? Jaka jest jego historia? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi oraz pyszne przepisy.
Historia tłustego czwartku
Tłusty czwartek jest świętem ruchomym, co oznacza, że nie wypada zawsze w ten sam dzień. Jego data zależy od terminu świąt wielkanocnych. Rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Istnieje przesąd, że w ten dzień trzeba zjeść przynajmniej jednego pączka, aby wiodło się w życiu. Wywodzi się on z tradycji pogańskich. W dawnych czasach świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Spożywano pączki z ciasta chlebowego, które były nadziewane słoniną, mięsem oraz ziołami. Biesiady toczyły się w towarzystwie wina oraz mocniejszych trunków.
Tłuszcz stanowił wówczas symbol bogactwa, dlatego też kobiety o rubensowskich kształtach postrzegano jako te, które żyją w dobrobycie i mogą wydać na świat zdrowe potomstwo. Pączki w wersji słodkiej zaczęły cieszyć podniebienia mieszkańców dworów w XVI wieku. Dopiero sto lat później ciasto przybrało lżejszą postać i bardziej apetyczny wygląd. Prawdopodobnie właśnie w XVII wieku zwyczaj przywędrował do Polski. Pączek początkowo nadziewano orzechami lub migdałami, które wróżyły szczęście i dostatek. Tylko nieliczne osoby mogły trafić na to wyjątkowe wnętrze wypieku.
Z czasem tradycją stało się nadziewanie pączków konfiturą różaną. Nie może też zabraknąć lukru lub cukru pudru na wierzchu. Dziś przygotowuje się je na różne sposoby. W tłusty czwartek na talerzach pojawiają się często również faworki, chociaż trzeba zaznaczyć, że to pączki niezmiennie grają pierwsze skrzypce. Legenda głosi, że pierwsze faworki powstały już w średniowieczu i były efektem błędu cukiernika. Podobno wrzucił przypadkowo do gorącego oleju długi pasek ciasta na pączki, a gdy próbował go wyjąć, ten zawinął się w charakterystyczny kształt. Wyrób okazał się smaczny i zaczęto korzystać z nowego przepisu.
Fantazyjna wersja chrustu
Faworki są pyszne, ale ich przygotowanie jest dość pracochłonne. Wymaga napowietrzania ciasta podczas wyrabiania i wałkowania. Nie każdy ma do tego cierpliwość. Jeżeli chcesz przygotować je samodzielnie w prosty sposób, mamy propozycję, która Cię pozytywnie zaskoczy: https://uwielbiam.pl/przepis/kakaowy-lany-chrust. Lany chrust smaży się tradycyjnie na oleju, ale ciasto wyciska się z rękawa cukierniczego z wąską końcówką. W ten sposób wychodzą abstrakcyjne zawijasy zamiast klasycznych form. Dodatek kakao stanowi ciekawy akcent smakowy, ale możesz je przygotować również bez niego.
Pączki w lżejszej wersji – prosto z pieca!
Tłusty czwartek jest tylko raz w roku, dlatego nie warto zastanawiać się wówczas nad ilością spożywanych kalorii. Po prostu ciesz się wyśmienitym smakiem słodkości. Jeżeli jednak smażone pączki są dla Ciebie zbyt ciężkie, zobacz przepis na wariant pieczony: https://uwielbiam.pl/przepis/pieczone-paczki-z-nadzieniem-czekoladowym. Świetnie sprawdzi się z czekoladowym nadzieniem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać inny smak.
Smażone pączki z niecodziennym nadzieniem
Pieczone pączki są lżejsze, ale to smak smażonych jest niezapomniany. Różana konfitura jest bardzo aromatyczna i wyróżnia się wyrazistym smakiem, lecz czasem warto odejść od tradycyjnego nadzienia. Spróbuj pączków z wnętrzem pełnym zmielonych migdałów połączonych z dżemem morelowym. Na stronie https://uwielbiam.pl/przepis/paczki-migdalowe-2 znajdziesz szczegółowy przepis.
Tradycyjne faworki – złociste i delikatne
Aby zrobić pączki lub faworki w niekonwencjonalnym wydaniu, wszędzie znajdziesz inspiracje, ale niezmiennie tradycyjne wersje cieszą się ogromnym powodzeniem. Jeżeli lubisz robić słodkości i nie przeszkadza Ci, że zagniatanie ciasta zajmie trochę czasu, skorzystaj z klasycznego przepisu na faworki: https://uwielbiam.pl/przepis/faworkichrust. Podczas wyrabiania ciasta warto je trochę potłuc wałkiem, aby się napowietrzyło.