Artykuł sponsorowany
Kwasy tłuszczowe Omega-3 są niezbędnym składnikiem diety, ponieważ działają na organizm na wielu płaszczyznach. Mają między innymi wpływ na pracę naszego mózgu, układu sercowo-naczyniowego, a także na kondycję i wygląd skóry. Niedobór kwasów Omega-3 w diecie może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Czym są kwasy Omega-3? Jak wpływają na pracę poszczególnych układów? Kiedy rozważyć ich suplementację? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule!
Czym są kwasy Omega-3?
Kwasy Omega-3 to nienasycone kwasy tłuszczowe, których organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać. Należy je dostarczać w diecie lub w formie suplementacji. Liczne badania wykazały, że kwasy Omega-3 pomagają utrzymać zdrowy poziom trójglicerydów, regulują ciśnienie krwi oraz zapewniają elastyczność naczyń krwionośnych. To dlatego ich suplementowanie jest szczególnie ważne w przypadku osób z podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób serca. Kwasy tłuszczowe Omega-3 są też niezbędne w diecie dzieci oraz kobiet w ciąży, ponieważ wspomagają prawidłowy rozwój organizmu ludzkiego.
W rodzinie kwasów Omega-3 można wyróżnić ich trzy główne typy – każdy z nich pełni inne funkcje w organizmie:
- ALA (kwas alfa-linolenowy) – to substancja pochodzenia roślinnego, która obecna jest między innymi w oleju lnianym i orzechach włoskich.
- EPA (kwas eikozapentaenowy) – to kwas Omega-3 wykazujący właściwości przeciwzapalne oraz wspomagający pracę układu sercowo-naczyniowego. W tej postaci jest dostępny w tłustych rybach (łosoś, sardynka, makrela).
- DHA (kwas dokozaheksaenowy) – kwasy DHA są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu, a także wzroku. Pełnią kluczowe funkcje w ochronie komórek nerwowych.
Rola kwasów Omega-3 w organizmie
Kwasy Omega-3 pełnią w naszym organizmie wiele różnych funkcji. Przede wszystkim wspierają prawidłową pracę serca oraz przyczyniają się do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu. Wspierają też funkcjonowanie naczyń krwionośnych, przez co zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Niezwykle ważną rolę dla naszego mózgu pełnią kwasy tłuszczowe DHA. Ich rolą jest wspieranie procesów myślowych oraz koncentracji. Ma to kluczowe znaczenie dla zachowania sprawności umysłowej na dłużej. Omega-3 wspierają także odporność, pomagając organizmowi w walce z różnego rodzaju infekcjami. Co ciekawe, zdrowe kwasy tłuszczowe działają także na zewnątrz – ich właściwości przeciwzapalne wspierają skórę w walce z trądzikiem, egzemą i nadmiernym przesuszeniem.
Skutki niedoboru kwasów Omega-3
Kwasy tłuszczowe Omega-3 są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania serca, mózgu i układu nerwowego. Ich niedobory w organizmie mogą nieść za sobą przykre konsekwencje. Wśród najczęściej występujących objawów niedoboru kwasów Omega-3 wymienia się:
- problemy skórne, w tym utrata elastyczności skóry, egzema, łuszczyca,
- osłabione włosy i łamliwe paznokcie,
- uczucie chronicznego zmęczenia,
- problemy ze wzrokiem, w tym pogorszenie ostrości widzenia,
- wahania nastroju,
- zaburzenia koncentracji i pamięci.
Długotrwałe konsekwencje niedoborów Omega-3 są znacznie groźniejsze dla zdrowia i obejmują m.in.: zwiększoną podatność na stany zapalne, problemy z układem nerwowym i zaburzenia funkcji poznawczych, czy wzrost ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Omega-3 jako ważny składnik codziennej diety
Kwasy tłuszczowe Omega-3 występują naturalnie, zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Najwięcej korzyści przyniesie sięganie po różne źródła Omega-3, dzięki czemu dieta będzie nie tylko zbilansowana, ale i smaczna. W jakich produktach ich szukać?
Naturalne źródła Omega-3
Główne źródło kwasów tłuszczowych Omega-3 to owoce morza i tłuste ryby, w szczególności: łosoś, makrela, sardynki, śledź i tuńczyk. Skoncentrowanym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych jest olej rybi. Większa ilość kwasów Omega-3 dostępna jest także w jajkach, zwłaszcza tych od kur karmionych pełnowartościowymi paszami i pochodzącymi z chowu ekologicznego lub z wolnego wybiegu.
Czy weganie muszą suplementować kwasy tłuszczowe Omega-3? Osoby na diecie roślinnej również mogą dostarczyć do organizmu niezbędne kwasy tłuszczowe w sposób naturalny. Kwasy Omega-3, zwłaszcza ALA, występują w wielu produktach roślinnych, takich jak:
- nasiona chia,
- siemię lniane,
- orzechy włoskie,
- oleje lniany i rzepakowy.
Ponieważ najwięcej kwasów tłuszczowych Omega-3 znajduje się w produktach pochodzenia odzwierzęcego oraz w rybach, osoby na diecie wegańskiej i wegetariańskiej powinny zwracać szczególną uwagę na spożywanie zwiększonych ilości produktów będących roślinnymi źródłami Omega-3, a w razie potrzeby mogą rozważyć również ich suplementację.
Suplementacja kwasów Omega-3 – czy jest konieczna?
Nie zawsze udaje się dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych w pożywieniu. W takich sytuacjach warto sięgnąć po odpowiednią suplementację. Jest ona szczególnie zalecana w przypadku:
- osób na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej,
- w okresach wzmożonego stresu i zmęczenia,
- kobiet w ciąży,
- osób z chorobami autoimmunologicznymi, artretyzmem czy innymi przewlekłymi schorzeniami zapalnymi.
Kwasy tłuszczowe Omega-3 w formie kapsułek znajdziesz w ofercie wielu sklepów z suplementami i zdrową żywnością. Warto jednak sięgać po te pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Jedną z takich propozycji jest produkt Levann „jA” Omega-3+D3+K2+E. Preparat ma wygodną formę kapsułek, a w jego składzie poza Omega-3 znajdziesz także witaminy D3, K2 i E, które są odpowiedzialne między innymi za ochronę komórek przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, czy mocne kości.