Artykuł sponsorowany
Szukasz przepisu na piernik długodojrzewający? W tym artykule znajdziesz najważniejsze porady, jak przygotować piernik staropolski, aby wyszedł perfekcyjnie!
Piernik długodojrzewający to tradycyjny element Świąt Bożego Narodzenia, który obok korzennych przypraw, choinki i innych świątecznych wypieków wprowadza mnóstwo zapachu do domu jeszcze przed świętami. Zrobienie ciasta na ten piernik wymaga sporo cierpliwości, ale efekt finalny wart jest czekania.
Kiedy przygotować ciasto na piernik długodojrzewający?
Ciasto na piernik staropolski należy przygotować na 4-6 tygodni przed Świętami Bożego Narodzenia. Najlepszym czasem na zrobienie ciasta będzie połowa listopada. Wyrobione, surowe ciasto przekładamy do naczynia (szklanego, emaliowanego lub kamionkowego). Całość przykrywamy przykrywką lub folią spożywczą. W folii należy zrobić kilka dziurek, aby ciasto miało czym oddychać.
Gdzie trzymać ciasto na piernik długodojrzewający?
Przygotowane ciasto należy trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu – najlepszym wyborem będzie lodówka lub chłodna spiżarnia. Niektórzy trzymają ciasto na piernik na balkonie (jednak trzeba dobrze zabezpieczyć naczynie i pilnować, aby temperatura przechowywania wynosiła 5-10°C).
Jaki typ mąki użyć do piernika staropolskiego?
Do piernika staropolskiego najczęściej używa się mąki pszennej tortowej (typ 450). Jednak niektórzy przygotowują też piernik z mąki typu 550, a nawet 650. Do mąki pszennej możesz też dodać trochę mąki żytniej. Wtedy uzyskasz bardziej wyrazisty smak, ale nieco cięższą konsystencję.
Jak upiec piernik długodojrzewający?
Dojrzałe ciasto na piernik staropolski pieczemy na 5-10 dni przed Wigilią. Ja najczęściej piekę go 15 grudnia. Dzięki temu upieczone ciasto ma czas na nabranie odpowiedniej wilgotności.
A jak upiec piernik długodojrzewający? Ciasto po leżakowaniu (czyli po 4-6 tygodni od przygotowania) dzielimy na 3 części i każdą z części rozwałkowujemy na wielkość formy. Następnie każde ciasto pieczemy osobno.
W jakiej temperaturze i ile czasu piec piernik staropolski?
Blaty ciasta na piernik staropolski pieczemy w temperaturze 175-180ºC w trybie góra-dół. Każdą część ciasta pieczemy przez około 18-20 minut na środkowej półce piekarnika.
Upieczone blaty ciasta można od razu przełożyć. Jednak ja najczęściej po wystudzeniu owijam ciasto ściereczką i odstawiam na 5-7 dni i dopiero po tym czasie przekładam powidłami, po czym ponownie owijam i odstawiam jeszcze na 1-2 dni. Piernik wychodzi wtedy bardziej wilgotny i miękki.
Czym przełożyć piernik staropolski?
Piernik długodojrzewający najczęściej przełożony jest powidłem śliwkowym. Powidło idealnie pasuje do ciasta piernikowego – dodaje świeżości i jest świetnym przełamaniem dla ciasta.
Oprócz powideł, do przełożenia piernika staropolskiego pasuje także:
- masa orzechowa,
- masa grysikowa,
- masa marcepanowa,
- krem czekoladowy.
Możesz również do pierwszego przełożenia wykorzystać powidła śliwkowe, a do drugiego wybraną masę lub krem.
Jako wykończenie piernika najlepiej wykorzystać polewę czekoladową z gorzkiej czekolady i masła. Wierzch można dodatkowo posypać bakaliami, na przykład płatkami migdałowymi lub posiekanymi orzechami włoskimi.
Kluczowe wskazówki przy robieniu piernika długodojrzewającego
Receptura na piernik staropolski nie jest trudna, jednak wymaga nieco cierpliwości. Jeśli przygotowujesz piernik długodojrzewający, pamiętaj o kilku ważnych wskazówkach:
- Trzymaj się proporcji składników podanych w przepisie.
- Dokładnie wymieszaj składniki na ciasto.
- Nie skracaj czasu dojrzewania ciasta – powinno dojrzewać minimum 3 tygodnie, a najlepiej 5-6 tygodni.
- Przechowuj ciasto w chłodnym i ciemnym miejscu. Zbyt ciepłe miejsce może spowodować, że ciasto się zepsuje.
- Nie piecz ciasta zbyt długo, aby nie wyszło suche i twarde.
Piernik staropolski może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowany, jednak w rzeczywistości to naprawdę prosty wypiek! Wystarczy, że każdy etap przygotowania ciasta zaplanujesz z wyprzedzeniem, aby na Święta Bożego Narodzenia cieszyć się aromatycznym piernikiem.