Artykuł sponsorowany – treść i zdjęcia dostarczone przez Partnera
Padel to ciekawa, rozwijająca aktywność, szczególnie polecana dzieciakom zainteresowanym sportom rakietowym. To bezpieczny, mniej kontuzjogenny sport niż tenis czy squash, a daje tak samo dużo przyjemności. Sprawdź, jak wyszykować dziecko na padla!
Odpowiednie buty i komfortowe ubrania
Buty do padla dla dzieci są szalenie istotne – padel to sport, w którym dynamicznie zmienia się kierunki, co może powodować poślizgi i… upadek, jeżeli buty nie są przyczepne i wygodne. Odpowiednia podeszwa i konstrukcja cholewki gwarantują też ochronę kostek, stawów i kolan. Buty muszą być dobrze wentylowane.
Drugi ważny aspekt to ubiór. Krótkie spodenki lub legginsy, oddychająca, dopasowana koszulka, unikaj jednak obszernych koszulek i bluz, a także kapturów, aby nie utrudniały ruchów i nie przeszkadzały.
Jeżeli dziecko gra na zewnątrz, zaopatrz je w czapkę lub daszek chroniący przed słońcem.
Sprzęt dopasowany do wieku – rakieta i piłki
Kolejna kwestia to sprzęt dostosowany do wieku, wzrostu i wagi dzieci. Maluchy w wieku 6-9 lat powinny grać rakietą o najmniejszych rozmiarach, tj. długości 30-32 cm, o wadze maksymalnej 300g.
Starsze dzieci mogą korzystać ze sprzętu młodzieżowego, juniorskiego, ale pamiętaj, że im lżejsza rakieta, tym lepiej dziecko poradzi sobie z odbijaniem piłki, nie grozi mu także nadwyrężenie nadgarstków.
Dla początkujących, najmłodszych dzieci odpowiednią piłką będzie ta wolniejsza, z małym ciśnieniem – im starsze dziecko, tym twardsza, bardziej nabita piłka. Maluch może zrazić się, że nie panuje nad trajektorią uderzeń, warto więc stopniowo zwiększać twardość i ciężkość piłki, reagując na to, jak dziecko radzi sobie z uderzeniami.
Warto kupić dziecku torbę lub plecak, aby nauczyć je organizacji swoich akcesoriów. Przyda się akcesorium z uchwytem lub siateczką na bidon, z osobną kieszenią na buty. Torba powinna być wentylowana, lekka, wytrzymała i wodoodporna, aby przy transporcie rzeczy nie przemokły na deszczu.
Dodatki, które budują dobre nawyki
Dobrze jest także dokupić kilka mniejszych akcesoriów, na przykład gripy czy owijki umieszczane na uchwycie rakiety. Dodatkowo kolorowe, ciekawe owijki mogą motywować dziecko i zachęcać je do grania, uczą także dobrych nawyków – na przykład tego, że o swój sprzęt trzeba dbać, konserwować, wymieniać jego poszczególne elementy.
Przydatny jest także bidon i ręcznik, aby dziecko mogło tworzyć swoiste rytuały wokół grania. Każda przerwa to łyk wody i otarcie się ręcznikiem, po treningu wypijamy dużo wody, następnie rzeczy pakujemy do torby, w domu wyciągamy, suszymy, pierzemy. Takie nawyki tworzą poczucie rytuału, budują nawyk, że gra to prawdziwy trening, uczą systematyczności.
Warto też kupić dziecku okulary przeciwsłoneczne dostosowane do warunków, np. z polaryzacją czy fotochromy, a także pamiętać o tym, że ilość odzieży powinna być wystarczająca – dziecko musi mieć możliwość przebierania się na każdy kolejny trening. Życzymy powodzenia i sukcesów!