Artykuł sponsorowany
Huśtawka ogrodowa to jeden z elementów wyposażenia ogrodu, który jest uwielbiany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Możliwość relaksu oraz świetnej zabawy sprawia, że wiele osób chciałoby się podjąć jej samodzielnego montażu, istnieją jednak obawy, czy aby na pewno należy to do łatwych zadań. Wbrew pozorom stworzenie takiego przydomowego mini placu zabaw rzeczywiście jest proste – wystarczy do tego kilka niezbędnych elementów oraz nieco wysiłku. Jak zamontować huśtawkę ogrodową? W jaki sposób dobrać najlepsze artykuły do jej skonstruowania?
Co trzeba przygotować przed montażem huśtawki?
Żadna praca nie będzie mogła zostać zrealizowana bez odpowiednich narzędzi. W tym celu warto poszukać we własnym garażu kilku niezbędnych pomocy, a mianowicie wiertarki do skręcania konstrukcji oraz taśmy mierniczej i poziomicy, które posłużą do precyzyjnego montażu huśtawki. Ponadto należy wyposażyć się w podstawowe części do jej złożenia. Przy drewnianej huśtawce potrzebny będzie zakup belek lub kantówek w liczbie pięciu sztuk oraz łączników wraz z zawiesiami. Łączniki to elementy, które służą do skręcenia belek pod odpowiednim kątem, z kolei zawiesia to metalowe uchwyty do bezpośredniego zamontowania siedziska huśtawki. Wiele osób decyduje się również na stalową konstrukcję, którą można zakupić jako gotowy do złożenia stelaż. W takich zestawach znajdują się wszystkie niezbędne elementy potrzebne do wykonania huśtawki oraz instrukcja umożliwiająca jej ekspresowy montaż.
Niezależnie od tego, czy jest to model stalowy, czy drewniany, konieczne jest zaopatrzenie się w kotwy, które umocują całość w podłożu, czyniąc ją bardziej wytrzymałą i bezpieczną. Nie można również zapomnieć o najważniejszej części, czyli siedzisku. W zależności od potrzeb użytkowników istnieją różne typy huśtawek: w postaci wygodnego plastikowego krzesełka, wykonanego z liny bocianiego gniazda czy też szerokiego siedziska ze zdejmowanymi poduszkami.
Jak dobrać wymiary i rozstaw huśtawki?
Solidna huśtawka ogrodowa powinna mieć odpowiednie wymiary gwarantujące jej pełną funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przyjmuje się, że belki służące jako stelaż powinny mieć około 2,5–3 m długości. Ich rozstaw jest regulowany przez łączniki, które odpowiadają za stabilność konstrukcji, nie trzeba więc martwić się wykonywaniem skomplikowanych obliczeń i doborem idealnych parametrów. Podobnie jest w przypadku gotowych stelaży – wszystkie wymiary są zaprojektowane tak, aby gwarantowały komfortowe korzystanie z huśtawki.
Instrukcja montażu huśtawki ogrodowej
Huśtawka ogrodowa jest bardzo prosta i szybka do samodzielnego wykonania. Po przygotowaniu wszystkich elementów można śmiało przechodzić do działania. Na jedną z zakupionych belek należy nasunąć zawiesia, a następnie na oba jej końce po dwa łączniki. Elementy trzeba przymocować przy pomocy wkrętów. Potem w łączniki wsuwane są pozostałe belki, a po postawieniu konstrukcji należy ponownie je skręcić. Następnie do nóg stelażu mocuje się kotwy stabilizujące. Przed dokręceniem kotew przy pomocy wkrętów ciesielskich należy wbić je w grunt wzdłuż stojących belek. Kolejny krokiem jest precyzyjne odmierzenie miejsc na montaż zawiesi, tak aby ich rozstaw odpowiadał parametrom siedziska. Odpowiednio usytuowanie elementy mocuje się do belki głównej. Ostatnim zadaniem jest zawieszenie siedziska huśtawki i wyregulowanie jej wysokości, tak aby konstrukcja wiernie służyła bawiącym się w ogrodzie pociechom.
Nie każdy ma sobie żyłkę majsterkowicza, niekiedy też zwyczajnie brakuje nam czasu na tego rodzaju dodatkowe zajęcia. Na szczęście sklepy oferują bardzo bogaty asortyment gotowych huśtawek ogrodowych przeznaczonych zarówno specjalnie dla dzieci, jak i dla całej rodziny. Złożenie takiej huśtawki jest jeszcze prostsze – wszystkie elementy mamy w zestawie. Niezależnie od wybranego rozwiązania, jakość powinna być naszym priorytetem. To od niej zależy bezpieczeństwo zabawy i wypoczynku na huśtawce.