Artykuł sponsorowany
Domowe przetwory to prawdziwy skarb każdej spiżarni, zwłaszcza gdy są zrobione z własnych warzyw i owoców. Jednak jak przechowywać przetwory? W jakiej temperaturze powinny być trzymane i jak je układać? Zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu – znajdziesz tutaj praktyczne porady.
Gdzie przechowywać przetwory na zimę?
Przetwory powinny być przechowywane w ciemnym, chłodnym i suchym pomieszczeniu. Najlepiej, jeśli temperatura w pomieszczeniu z przetworami będzie wynosić 10-15 °C. W takich warunkach zawartość słoików zachowa swój smak i wartości, a także nie będzie się psuć.
Idealnym miejscem jest chłodna i ciemna spiżarnia lub piwnica, czy garaż. Jednak jeśli nie posiadasz w swoim domu lub mieszkaniu takiego pomieszczenia, przetwory możesz przechowywać w szafce (np. w kuchni). Ważne, aby szafka była zamknięta – przetwory powinny być schowane przed światłem. Słoiki umieść w szafce, która jest daleko od źródeł ciepła, takich jak piekarnik, czy kuchenka.
Etykiety na przetwory – jak ich używać?
Etykiety na przetworach nie tylko pozwalają na szybkie rozpoznanie zawartości słoika. To również miejsce na wpisanie daty przygotowania przetworów. Dzięki dacie będziesz wiedzieć, które słoiki powinieneś zużyć jako pierwsze, co zapobiegnie marnowaniu jedzenia.
Co jakiś czas warto przejrzeć etykiety na słoikach w spiżarni. Jeśli zauważysz, że zbliża się termin zjedzenia któregoś ze słoików, polecam przenieść go na front półki, aby mieć taki słoik pod ręką do szybszego spożycia.
Jak układać przetwory?
Aby zapewnić sobie łatwy dostęp do przetworów i zachować porządek, warto zadbać o odpowiednią organizację słoików w spiżarni. Przede wszystkim pamiętaj, że słoiki z zawartością są ciężkie, więc do ułożenia przetworów zastosuj stabilne i wytrzymałe regały do spiżarni.
A jak przechowywać przetwory na regałach?
- Ułóż przetwory według kategorii – w jednym miejscu ogórki, w innym dżemy itd.
- Z przodu ułóż starsze przetwory, aby spożyć je jako pierwsze.
- W łatwo dostępnym miejscu ułóż te słoiki, po które sięgasz najczęściej.
- Zostaw wolną przestrzeń między słoikami, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza. Zachowaj również odstęp od ścian.
- Na niższych półkach ułóż większe i cięższe słoiki, a wyżej te lżejsze.
- Nie układaj słoików jeden na drugim, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia pokrywek i rozszczelnienia.
- Ułóż słoiki etykietami do przodu, aby móc łatwo odczytać co jest w środku i jaka jest data przygotowania zawartości.
Jak długo można przechowywać domowe przetwory?
Domowe przetwory, jeśli są odpowiednio przygotowane i trzymane w odpowiednich warunkach, zazwyczaj można przechowywać przez 1-2 lat od przygotowania. Jednak najważniejsze jest, aby zawsze sprawdzić stan zawartości słoika przed spożyciem. Jeśli zauważysz pleśń, czy zmianę koloru, a także poczujesz nieprzyjemny zapach po otworzeniu słoika, nie spożywaj takich przetworów.
A oto lista różnych przetworów i czas, w jakim powinny zostać spożyte, jeśli są przechowywane w odpowiednich warunkach:
- kiszonki (np. kiszone ogórki, czy kiszona kapusta) – do 1 roku
- dżemy, konfitury, powidła (z cukrem) – do 2 lat (dzięki wysokiej zawartości cukru te przetwory są szczelnie trwałe)
- kompoty, soki i syropy (z cukrem) – do 2 lat
- sosy i przeciery – do 1 roku
- marynowane warzywa i owoce – do 1 roku