artykuł sponsorowany
Prawidłowa pielęgnacja wymaga sporego wysiłku, wiedzy i zaangażowania ze strony opiekunów. Jednak pozostawanie osoby chorej w dobrej kondycji rekompensuje ten wysiłek i nadaje sens codziennym staraniom.
Jak pielęgnować odleżyny u pacjentów unieruchomionych?
Jednym z kluczowych zadań w opiece nad osobą leżącą jest zapobieganie odleżynom i skuteczne leczenie powstałych zmian. Ważnym elementem profilaktyki jest stosowanie wygodnego łóżka, które ułatwia działania terapeutyczne. Najlepiej sprawdzi się łóżko ortopedyczne z regulacją wysokości i łatwym dostępem do chorego podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Kluczowy jest również specjalistyczny materac przeciwodleżynowy, który pomoże ograniczyć powstawanie zmian skórnych. Najlepszym rozwiązaniem będzie materac dynamiczny, ciśnieniowo-zmienny. Pomocne są również takie akcesoria, jak podkładki, poduszki, kliny i woreczki z ziarnem gorczycy. Ułatwiają one wygodne układanie chorego i częste zmiany pozycji ciała. Bardzo ważny jest również regularny masaż takich miejsc, jak kość ogonowa, łokcie, łopatki czy potylica.
Preparaty na odleżyny, które pomogą w profilaktyce i terapii zmian
Bardzo istotne są również specjalistyczne środki, takie jak balsamy, maści, żele i kremy na odleżyny. Są one skuteczne w profilaktyce przeciwodleżynowej, a także pomagają wyleczyć już istniejące ogniska martwicy. Nie można również zapominać o codziennej higienie, dokładnym myciu skóry i jej natłuszczaniu. Pomoże to utrzymać ciągłość naskórka i zapobiec powstaniu bolesnych uszkodzeń. Preparaty na odleżyny warto stosować jako element profilaktyki, jeszcze przed pojawieniem się ewentualnych zmian, ponieważ terapia istniejącej martwicy może być bardzo długotrwała i trudna dla pacjenta. W tym wypadku szczególnie dobrze sprawdzają się słowa o tym, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.
Nawodnienie, dieta i ćwiczenia – podstawa właściwej pielęgnacji
Regularne wypijanie odpowiedniej ilości płynów nie tylko pomaga leczyć odleżyny u osób starszych i chorych, ale również zapobiega zaparciom i zakrzepowemu zapaleniu żył. Problemom z zaparciami zapobiegnie też dieta bogata w błonnik, lekkostrawna, z uwzględnieniem soków owocowych usprawniających procesy trawienne. Z kolei jadłospis z dużą ilością wapnia i białka jest ważny w kontekście ochrony przed osteoporozą, na którą pacjenci unieruchomieni również są bardzo mocno narażeni. Poza dietą i nawodnieniem bardzo ważne są też ćwiczenia: uciskanie podudzi, krążenia lub zginanie stawów przez pacjenta czy ćwiczenia bierne w stawach. Gruntowna wiedza na temat tego, jak pielęgnować odleżyny i w jaki sposób uniknąć powikłań u osób leżących pomaga utrzymać pacjenta w dobrej formie nawet przez długie lata.
Skuteczne produkty na odleżyny u pacjentów leżących na stronie dlapacjenta.pl