Artykuł sponsorowany
Posiadanie garażu rodzi obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości. Stawka różni się jednak w zależności od jego formy i klasyfikacji budynku. Sprawdź, w jakich przypadkach podatek od garażu nie obowiązuje i czy każdy może skorzystać z takiego zwolnienia.
Podatek od garażu – czy zawsze trzeba płacić?
Wysokość podatku od garażu zależy od rodzaju nieruchomości. Jak wyjaśniono na stronie https://przyjazne-deklaracje.pl/abc-podatkow/podatek-od-garazu-ile-wynosi-i-kogo-obowiazuje/, garaże można zaliczyć do budynków lub budowli:
Garaż wolnostojący będący odrębnym obiektem, z wyodrębnioną księgą wieczystą, spełniającym kryteria dla budynków, podlega opodatkowaniu w stawce obowiązującej dla budynków pozostałych.
Garaż będący częścią budynku mieszkalnego jest opodatkowany tak samo jak dom – niezależnie od tego, czy domem tym jest budynek wolnostojący, czy budynek w zabudowie szeregowej.
Garaż blaszany lub innego rodzaju garaż, który nie posiada dachu i fundamentu oraz nie jest stale związany z gruntem, podlega opodatkowaniu jako budowla.
W dwóch pierwszych przypadkach kwestia opodatkowania nie rodzi dodatkowych pytań – za budynki trzeba płacić podatek od nieruchomości. Inaczej jest w przypadku garażu blaszanego, który nieraz wzbudza wątpliwości podatników. Organy podatkowe uznają jednak, że tego typu obiektów, nawet jeśli posiadają dach i są osadzone np. na betonowej wylewce, nie można uznać za trwale związane z gruntem (można je bowiem przenieść bez konieczności robót budowlanych). Garaż blaszany będzie więc budowlą. W razie wątpliwości warto jednak wystąpić o interpretację indywidualną organu podatkowego.
Podatek od garażu w 2023 r.
Najwyższa stawka podatku od garażu obejmuje obiekty wolnostojące. Dla budynków pozostałych stawka maksymalna wynosi w 2023 r. aż 9,70 zł/m2. Garaż będący częścią domu podlega opodatkowaniu łącznie z budynkiem mieszkalnym w stawce dla 1 zł/m2. Natomiast garaże blaszane klasyfikowane jako budowle podlegają zwolnieniu z opodatkowania.
Powyższe stawki dotyczą garaży użytkowanych wyłącznie prywatnie. Inaczej należy liczyć podatek od garażu wykorzystywanego na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Dla garażu wolnostojącego oraz garażu będącego częścią budynku stawka wynosi 28,78 zł/m2. W przypadku działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 13,47 zł/m2. A dla działalności związanej ze świadczeniami zdrowotnymi – 5,87 zł/m2. Inaczej liczy się wysokość podatku od budowli, którymi są m.in. omawiane garaże blaszane. Wynosi ona 2% wartości obiektu.
Rzeczywiste stawki w podatku od nieruchomości
Należy jednak pamiętać, iż wymienione powyżej stawki są wartościami maksymalnymi, określanymi co roku drogą obwieszczenia przez Ministra Finansów. Ostatecznie jednak to gminy ustalają własne stawki obowiązujące w wymiarze lokalnym. Samorządy mają prawo określać samodzielnie wysokości stawek, ale też wprowadzać ulgi i zwolnienia z podatku od nieruchomości. Zanim więc wypełnimy informację IN-1 lub deklarację DN-1 i złożymy ją w urzędzie, sprawdźmy dostępne możliwości. Organem podatkowym będzie urząd gminy właściwy według miejsca położenia przedmiotu opodatkowania, czyli w tym wypadku garażu.