Artykuł sponsorowany
Parzenie kawy to sztuką zwaną baristyką (określenie bardziej znane dzięki swoim przedstawicielk/om: baristkom i baristom), ale w dzisiejszych czasach niemal każdy może pozwolić sobie na kawę niczym z najlepszego lokalu – w zaciszu swojego domu. Coraz więcej osób interesuje się pochodzeniem, właściwościami i specyfiką kawy pochodzącej z różnych zakątków świata. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to przede wszystkim stopień jej palenia wpływa na głębię smaku i aromat.
Palenie kawy – na czym polega?
Kawa ma niezwykłe walory smakowe, jednak jej wyjątkowy aromat w bardzo dużej mierze zależy od stopnia wypalenia. W specjalnych bębnowych piecach odbywa się proces palenia kawy. Inaczej nazywa się go prażeniem, bądź roastingiem. Proces ten dzielimy na dwa etapy. Pierwszy z nich to suszenie ziaren kawy, które początkowo wykazują dość wysoką wilgotność. Bardzo istotne jest, aby na tym etapie nie przypalić ziaren. Potem następuje tak zwane “brązowienie” i to wtedy właśnie wydobywa się z kawy niesamowity aromat. Za sprawą reakcji Maillarda wszystkie związki aromatyczne i smakowe zawarte w ziarenku kawy zostają uwalniane. Pod koniec tego procesu kawa zaczyna pękać. Pierwsze pękniecie nazywamy crackiem. Bardzo istotny jest także etap spowolnienia palenia. To od jego długości zależy, czy kawa będzie miała dymny i ostrzejszy posmak.
Stopnie palenia kawy – co warto wiedzieć?
Kawa ziarnista może przyjmować różną barwę i aromat, po którym często poznamy jej stopień wypalenia. Ziarna o delikatnym, cynamonowym zabarwieniu i lekkości mają jasny stopień wypalenia. Mogą być nieco bardziej kwaskowate i posiadać aromat zbliżony do owocowego bądź kwiatowego. Średni stopień wypalenia kawy charakteryzuje się brązowym kolorem, a także głębszym smakiem. Można wyczuć w niej odrobinę słodyczy. Stopień średniociemny sprawia natomiast, że kawa nabiera przyjemnego, słodko-gorzkiego smaku. Ostatni stopień nazywamy ciemnym. Kawa o takim stopniu wypalenia ma posmak goryczy i dymny zapach. Jej ziarna mają oleistą powierzchnię. Warto tu wspomnieć, że nie każdy musi doceniać walory smakowe kawy, nawet tej dobrze wypalonej. Dla wielu osób ideałem jest kawa rozpuszczalna, ponieważ możemy znaleźć ją w wielu ciekawych opcjach smakowych. Pyszna karmelowa, czy orzechowa, kawa, może stanowić wręcz formę deseru. Dla osób z nadciśnieniem to także bardzo dobry kompromis.
Dlaczego warto eksperymentować ze stopniami palenia kawy?
Stopień palenia kawy może w diametralny sposób zmienić jej smak i aromat. Niektórym osobom może wydawać się, że nie lubią tego napoju, jednak stają się prawdziwymi smakoszami dopiero wtedy, kiedy odkryją “swoje smaki”. Dodatkowo warto eksperymentować z różnymi formami podania kawy. Jeżeli kochasz mocne, pobudzające espresso, które dodaje Ci sił o poranku, to znaczy że najprawdopodobniej zakochasz się w ciemnych, mocno palonych ziarnach kawy. Jasno wypalone ziarna są idealne do metod alternatywnych (drip, Chemex, Aeropress) i ekspresów przelewowych. Miłośnicy lekkich kaw podanych „do deseru i plotek z przyjaciółką”, mogą zakochać się w delikatnie palonych ziarnach z odrobiną słodyczy i owocowym aromatem. Eksperymentowanie ze stopniem wypalenia kawy, to tak na prawdę poszukiwanie swoich preferencji, smaków i “tego czegoś”, co sprawi że każdego poranka będziemy marzyć o filiżance pysznej, aromatycznej kawy. Nie bez przyczyny stała się ona jednym z najpopularniejszych napojów na świecie.