Ciasto Pani Walewska, znane też jako ciasto Pychotka to deser, który składa się z kilku warstw – kruchego ciasta, dżemu z czarnej porzeczki, bezy posypanej płatkami migdałowymi i kremu budyniowego. W tym przepisie krem przygotowałam z dodatkiem kakao. Czekoladowy krem świetnie komponuje się z całym ciastem.
Jak zrobić ciasto Pychotka z kremem czekoladowym?
Przygotowanie ciasta Pani Walewska dzieli się na kilka etapów. Pierwszym krokiem jest ugotowanie budyniu. Następnie wyrabiamy kruche ciasto. Schłodzone i rozwałkowane kruche ciasto smarujemy dżemem. Kolejno przygotowujemy bezę i wykładamy ją na dżem. Posypujemy płatkami migdałowymi i pieczemy dwa blaty ciasta.
Po wystudzeniu budyniu przygotowujemy krem na bazie masła. Na koniec wystudzone blaty ciasta przekładamy kremem i całość chłodzimy kilka godzin w lodówce.
Przepis na ciasto Pani Walewska – ciasto Pychotka

składniki
Ciasto:
- 250 g mąki krupczatki
- 100 g masła
- 40 g cukru pudru
- 4 żółtka
- szczypta soli
Beza:
- 4 białka
- 150 g drobnego cukru
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
Dodatkowo:
- 50 g płatków migdałowych
- 250 g dżemu z czarnej porzeczki
Krem czekoladowy:
- 350 ml mleka
- 60 g czekoladowego budyniu bez cukru (proszku budyniowego)
- 50 g cukru
- 130 g masła
- 3 łyżki kakao
- 1 op. cukru waniliowego (15-20 g)
przygotowanie
- Przygotowanie ciasta rozpocznij od ugotowania budyniu do kremu. 250 ml mleka zagotuj, natomiast 100 ml mleka wymieszaj z proszkiem budyniowym i cukrem, a następnie dodaj do gotującego się mleka – całość mieszaj do momentu zagotowania. Gotowy budyń przykryj i odstaw do całkowitego wystudzenia. W tym momencie polecam wyciągnąć z lodówki masło do kremu, aby zmiękło.
- Drugim krokiem jest przygotowanie kruchego ciasta. Do miski daj mąkę, dobrze schłodzone masło posiekane na mniejsze części, cukier puder, żółtka i szczyptę soli. Ciasto wyrób mikserem/robotem (hakami do ciasta) lub ręcznie (kruche ciasto należy wyrobić szybko, aby nie ogrzewać je dłońmi). Ciasto powinno mieć jednolitą, zwartą konsystencję. Tak przygotowane ciasto podziel na dwie części, owiń folią spożywczą i włóż do lodówki na 40-50 minut.
- Schłodzone ciasto rozwałkuj na kształt formy (podane proporcje są na formę 24×24 cm) – jeśli masz jedną formę, upiecz najpierw jedno ciasto, a później drugie (kolejnym krokiem będzie zrobienie bezy – jeśli więc będziesz piec ciasta oddzielnie, składniki na bezę musisz podzielić na dwie części i zrobić ją dwa razy). Jeśli masz dwie formy, możesz od razu upiec dwa blaty ciasta. Innym rozwiązaniem jest też upieczenie jednego dużego ciasta (w formie 25×40 cm), a później przekrojenie go na pół.
- Wróćmy do przygotowania ciasta – rozwałkowane ciasto przełóż do formy (lub rozwałkuj je od razu w formie, jeśli posiadasz odpowiedni mały wałek). Wierzch ciasta posmaruj dżemem z czarnej porzeczki – dżem podziel na dwie części, czyli każdy blat ciasta posmaruj 125 g dżemu.
- Następnie przejdź do przygotowania bezy – białka ubij na sztywną pianę. Następnie dodawaj po łyżce drobnego cukru. Pomiędzy każdą kolejną łyżką cukru ubijaj pianę przez około minutę (cukier powinien dobrze się rozpuścić). Na koniec dodaj łyżkę mąki ziemniaczanej i całość ubijaj jeszcze przez chwilę – do połączenia się mąki z pianą. W czasie ubijania bezy blaty ciasta z dżemem możesz włożyć do lodówki (zwłaszcza, jeśli temperatura pomieszczenia jest wysoka).
- Gotową bezę podziel na dwie części. Każdą z nich rozsmaruj na blacie ciasta. Wierzch posyp płatkami migdałowymi (po 25 g na każdy z blatów).
- Blaty ciasta z dżemem i bezą włóż do nagrzanego do 180 stopni Celsjusza piekarnika. Piecz je przez 30 minut – beza powinna być zarumieniona. Jeśli natomiast beza zacznie wcześniej się rumienić, to po 20 minutach pieczenia możesz przykryć ją folią aluminiową. Aby tego uniknąć, polecam piec ciasto na niższej półce niż środkowa. Jeśli posiadasz jedną formę i będziesz piec blaty ciasta dwa razy, pamiętaj, aby formę do pieczenia wystudzić przed wyłożeniem do niej drugiego blatu ciasta.
- Upieczone blaty ciasta odstaw do wystudzenia.
- Kiedy blaty ciasta wystygną, przejdź do przygotowania kremu budyniowego. Masło (w temperaturze pokojowej) ubij na puszystą, jasną masę. Następnie do masła dodawaj po łyżce całkowicie wystudzonego budyniu. Krem cały czas miksuj na średnich obrotach. Na koniec dodaj po łyżce kakao i cukier waniliowy. Krem powinien posiadać jednolitą i puszystą konsystencję.
- Gotowy krem wyłóż na jeden z blatów ciasta (jeśli jeden z blatów wyrósł lepiej, to polecam zostawić go na wierzch ciasta). Krem równomiernie rozsmaruj i przyłóż go drugim blatem ciasta – delikatnie dociśnij i wyrównaj boki kremu za pomocą noża (jeśli to konieczne).
- Ciasto schłodź w lodówce przez kilka godzin przed podaniem (a najlepiej przez całą noc). Schłodzone ciasto będzie się wygodniej kroiło, a krem stężeje w lodówce, dzięki czemu ciasto będzie bardziej zwarte.
Sprawdź inne przepisy na desery – klik.
Bądź na bieżąco – odwiedź profil na Instagramie (klik) i Facebooku (klik).
Sprawdź najnowsze przepisy
- Pomysły na ciasta bez jajek – AŻ 20 PRZEPISÓW
- Sałatka jarzynowa warstwowa
- Surówka do obiadu z cukinii, papryki, marchewki i ogórka
- Szybka kolacja na ciepło – 20 przepisów
- Co zrobić z pieczarek? Ponad 20 przepisów z pieczarkami!






1 komentarzy
Jedno z moich ulubionych ciast;) Przepyszne i pięknie wygląda! Pozdrawiam