Przepis na pyszny domowy chleb z siemieniem lnianym na drożdżach. Chleb zrobisz z mąki pszennej oraz owsianej. To bardzo prosty przepis – warto go wypróbować!
Co można dodać do chleba?
Do chleba można dodać różnorodne dodatki – doskonale sprawdzą się ziarna słonecznika, dyni, sezam oraz mak, a także posiekane suszone pomidory, oliwki, karmelizowana cebula, czy aromatyczne zioła jak rozmaryn, tymianek i oregano. Natomiast na słodko warto dodać suszone owoce takie jak rodzynki, żurawina, morele i śliwki, a także orzechy włoskie lub migdały. Dodatkowo, do ciasta można dodać odrobinę miodu lub syropu klonowego, aby nadać mu delikatną słodycz.
Dlaczego domowy chleb ma twardą skórkę?
Domowy chleb ma twardą skórkę z kilku powodów. Po pierwsze, wysoka temperatura pieczenia sprawia, że woda z ciasta szybko odparowuje, co prowadzi do wysuszenia zewnętrznej warstwy chleba. Aby uniknąć twardej skórki, można obniżyć temperaturę pieczenia i piec chleb nieco dłużej. Po drugie, brak dodatków przemysłowych, które często zmiękczają skórkę w komercyjnie produkowanym chlebie, powoduje, że domowy chleb naturalnie ma bardziej chrupiącą skórkę. Dodanie odrobiny tłuszczu, takiego jak masło, olej lub mleko, do ciasta może pomóc zmiękczyć skórkę. Dodatkowo, jeśli nie chcesz, aby Twój chleb miał zbyt twardą skórkę, możesz owinąć chleb w ściereczkę zaraz po wyjęciu z piekarnika, co pomoże zachować wilgoć i zmiękczyć skórkę.
Jak przechowywać chleb domowy?
Aby przechowywać domowy chleb i zachować jego świeżość na dłużej, należy upewnić się, że chleb całkowicie ostygnie przed przechowywaniem, aby uniknąć skraplania się wilgoci wewnątrz opakowania, co może prowadzić do powstawania pleśni.
Cały chleb najlepiej owijać w bawełnianą ściereczkę lub przechowywać w drewnianym lub ceramicznym pojemniku na chleb, co pozwala na cyrkulację powietrza i utrzymanie chrupiącej skórki.
Jeśli chleb jest już rozkrojony, najlepiej przechowywać go z rozkrojoną stroną skierowaną do dołu na desce do krojenia, a następnie owinąć go bawełnianą ściereczką lub umieścić w papierowym worku.
Ważne jest unikanie plastikowych worków, które zatrzymują wilgoć i prowadzą do miękkiej, gumowatej skórki. Alternatywnie, chleb można zamrozić, krojąc świeży chleb na kromki, a następnie umieszczając w szczelnym woreczku do zamrażania.
Przepis na chleb z siemieniem lnianym
Zobacz również inne przepisy na domowy chleb: