Artykuł sponsorowany
Dieta bezglutenowa króluje w obecnych czasach wśród wszystkich diet. Coraz więcej osób decyduje się przejść na nią ze względów zdrowotnych, a inni po to aby spróbować czegoś nowego. Gluten to białko pochodzące ze zbóż takich jak: pszenica, żyto, czy jęczmień. Nietrudno domyślić się, że wiele produktów spożywczych będzie zawierało gluten. Wszystkie produkty na bazie mąki pszennej, żytniej i jaglanej będą go zawierały. Może się zatem wydawać, że dieta bezglutenowa jest pełna wyrzeczeń i bardzo ograniczająca. Jednakże, ludzkość z biegiem lat nauczyła się tak produkować żywność, aby nie zawierała ona glutenu. Mimo tego, czasem brakuje nam kreatywnego pomysłu na zdrowe, pyszne posiłki.
Nieodłącznym elementem naszej diety jest pieczywo bezglutenowe. Różni się od tradycyjnych wypieków tym, że do jego wyrobu stosuje się mąki niezwierające glutenu, na przykład mąki ryżowej. Produkt ten jest bardzo uniwersalną bazą pod wszelakiego rodzaju dania i możemy podawać je zarówno na śniadanie, obiad jak i na kolację. Dzisiaj zaprezentuję wam przepisy na cały dzień z wykorzystaniem bułek bezglutenowych. Oczywiście osoby stosujące się do tradycyjnych produktów zamiast bezglutenowej bułki, mogą wykorzystać zwyczajne pszenne.
Śniadanie na diecie bezglutenowej
Śniadanie to pierwszy posiłek rozpoczynający nasz dzień, nieodłączny element jadłospisu, który wiele osób niestety pomija. Warto jednak przekonać się do nawet niedużych porcji śniadania, wtedy nasz żołądek zaczyna pracę i prawidłowo pracuje. Moją propozycją na bezglutenowe śniadanie będą kolorowe bułeczki bezglutenowe. Składniki mamy zazwyczaj w swojej kuchni lub są powszechnie dostępne, a przede wszystkim dostarczają nam niezbędnych witamin oraz energii.
Do naszych kanapek bezglutenowych potrzebne będą:
- bułka
- odrobina masła
- sałata lub rukola
- pomidor
- ogórek
- jajko ugotowane na twardo
- sól, pieprz dla smaku
Jajko gotujemy na twardo. Bułkę przekrawamy na pół i smarujemy obie połówki masłem. Na każdą połówkę dajemy sałatę lub rukolę. Następnie pomidor pokrojony w plasterki. Jajko kroimy delikatnie w plastry i układamy na pomidorze. na wierzch skrajamy ogórka i przyprawiamy wedle uznania.
Dieta bezglutenowa – przepis na obiad bezglutenowy
Obiad to główne danie, które powinno dostarczać nam najwięcej składników odżywczych i węglowodanów. Moim ulubionym daniem w ostatnim czasie jest zupa krem z marchwi podana z bezglutenowym chlebem lub bułeczką. Zupa jest bardzo lekka, a przy tym pożywna, bardzo smaczna i prosta w przygotowaniu. Przepis zawiera składniki na dwie porcje zupy, a do jej sporządzenia potrzebne nam będą
- 2 spore marchewki
- 3 średniej wielkości ziemniaki
- por
- ząbek czosnku
- 0,5l bulionu
- curry (ważne aby sprawdzić na opakowaniu czy jest bezglutenowy, ponieważ przy jego produkcji w niektórych firmach może się on tam pojawić)
- kurkuma
- szklanka mleka
- 2 kromki chleba bezglutenowego lub 2 bezglutenowe bułki
Warzywa pokroić w kostkę. Rozgrzać garnek, na dnie zeszklić por z czosnkiem. Dorzucić resztę warzyw i smażyć przez 10-15min. Zalać wszystko bulionem, dodać łyżeczkę curry, łyżeczkę kurkumy. Gotować przez 25min, a na koniec dolać mleko. Doprowadzić do wrzenia i zblendować na gładką masę. Chleb posmarować masłem i podawać jako dodatek do zupy.
Bezglutenowa kolacja – zapiekanki z pieczarkami
Pyszna kolacja bezglutenowa to będzie zwieńczenie naszego dnia. Moją propozycją są proste i szybkie zapiekanki z pieczarkami. Do tego przepisu najlepiej użyć świeżych pieczarek wtedy zapiekanki będą bardzo aromatyczne.
Składniki:
- 6 bułek
- 500g świeżych pieczarek
- cebula
- masło
- ser żółty
- sól, pieprz
Pieczarki należy zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Na rozgrzanej patelni rozpuszczamy kawałek masła i smażymy cebulkę pokrojoną w drobną kosteczkę. Do tego dodajemy starte pieczarki i smażymy tak aby pozbyć się płynów z pieczarek. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Na rozkrojone bułki układamy farsz i przykrywamy serem. Pieczemy ok. 10min.