Artykuł sponsorowany
Litera „E” z numerkiem w składzie jedzenia często budzi niepokój i obawy o zdrowie. Jednak nie wszystkie dodatki są sztuczne i szkodliwe. Przykładem jest cytrynian trójsodowy, oznaczony symbolem E331, który powszechnie stosuje się go w przemyśle spożywczym. Poznaj jego największe zalety!
Cytrynian trójsodowy (cytrynian sodu), czyli jeden z przyjaznych dodatków E
Cytrynian trójsodowy to biały, krystaliczny proszek o kwaskowatym i lekko słonawym smaku. Z chemicznego punktu widzenia to sól sodowa kwasu cytrynowego naturalnie występującego w owocach cytrusowych.
Co ciekawe, cytrynian sodu jest również obecny w każdym żywym organizmie i uczestniczy w ważnym procesie metabolicznym zwanym cyklem Krebsa. W skrócie polega on na utlenianiu acetylo-CoA (pochodzącego z rozkładu węglowodanów, tłuszczów i białek) do dwutlenku węgla. W trakcie tego procesu uwalniana jest energia, która jest magazynowana w postaci ATP (adenozynotrifosforanu), czyli nośnika energii w komórkach.
Pod symbolem E331 kryją się trzy odmiany cytrynianu sodu: monosodowy, disodowy i trójsodowy. Wszystkie działają podobnie, jednak najczęściej jest stosowany cytrynian trójsodowy E331(III), który możesz kupić w Distripark – sprawdzonej i polecanej hurtowni. W przeciwieństwie do niektórych kontrowersyjnych substancji E331 to dodatek o potwierdzonym profilu bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo cytrynianu trójsodowego E331
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) – agencja naukowa odpowiedzialna za ocenę ryzyka związanego z żywnością – dokładnie przeanalizował dostępne dane naukowe dotyczące cytrynianu trójsodowego. Na podstawie tych badań potwierdził, że E331 jest bezpieczny do stosowania w żywności w określonych dawkach. Warto też dodać, że ma on status GRAS, czyli substancji powszechnie uznanej za bezpieczną przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Oznacza to, że jego stosowanie w żywności jest uważane za bezpieczne w ilościach, które zwykle występują w produktach spożywczych.
Badania naukowe nie wykazały żadnych szkodliwych działań ubocznych związanych ze spożyciem cytrynianu trójsodowego w ilościach, jakie są zwykle obecne w żywności. Co więcej, jak już wspomniano, jest on naturalnie obecny w wielu owocach i warzywach. Poza tym organizm człowieka doskonale radzi sobie z metabolizowaniem cytrynianu trójsodowego. Po spożyciu jest on szybko rozkładany i wydalany, więc nie kumuluje się w tkankach. To oznacza, że nawet regularne spożywanie produktów zawierających E331 nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jest też uważany za bezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Oczywiście, jak w przypadku każdej substancji, mogą występować indywidualne reakcje alergiczne, ale są bardzo rzadkie.
Zastosowanie cytrynianu sodu
Właściwości cytrynianu sodu sprawiają, że jest niezbędnym składnikiem w wielu produktach spożywczych, zarówno tych wytwarzanych na skalę przemysłową, jak i przygotowywanych w domowej kuchni.
W przemyśle spożywczym cytrynian trójsodowy ma wiele zastosowań. Przede wszystkim jest regulatorem kwasowości, czyli substancją, która pomaga utrzymać odpowiednie pH produktu. Dzięki temu wspomaga zapobieganie rozwojowi niepożądanych mikroorganizmów, przedłużanie trwałości produktów i wpływa na ich smak. Jest również substancją wiążącą jony metali. Dzięki temu pomaga zapobiegać zmianie barwy, smaku i zapachu jedzenia.
Jako emulgator cytrynian trójsodowy pomaga połączyć składniki, które nie chcą się ze sobą mieszać, takie jak woda i tłuszcz. Dzięki niemu produkty mają jednolitą konsystencję i są atrakcyjniejsze dla konsumenta. Warto podkreślić, że jest również nośnikiem smaku, czyli substancją, która pomaga równomiernie rozprowadzić aromaty w produkcie. Stają się dzięki niemu intensywniejsze.
Cytrynian sodu może być stosowany m.in. w branżach:
- spożywczej – oprócz wspomnianego zastosowania, używa się go do produkcji sera topionego w domowych warunkach;
- medycznej – jest składnikiem niektórych leków i suplementów diety (np. na problemy z krzepnięciem krwi, przy zaburzeniach żołądkowych lub dnie moczanowej), wspiera działanie produktów neutralizujących nadmiar kwasu w organizmie;
- kosmetycznej – wspomaga regulację pH, jest składnikiem peelingów chemicznych, produktów do pielęgnacji skóry i niektórych dezodorantów;
- sportowej (w suplementach diety) – wspomaga działanie produktów poprawiających wydolność fizyczną, redukcję zmęczenia mięśni i regenerację po treningu.
Warto też wspomnieć o wykorzystaniu cytrynianu sodu w kuchni molekularnej. Jest wykorzystywany do tworzenia intrygujących tekstur i efektów wizualnych. Dzięki właściwościom wspierającym żelowanie substancji pozwala m.in. na przygotowywanie kawioru z soków owocowych, żelowego spaghetti czy pianek w zaskakujących kształtach.
Jeśli szukasz wysokiej jakości cytrynianu trójsodowego do zastosowań w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym lub sportowym, skontaktuj się z ekspertami z Distripark. Specjaliści chętnie doradzą Ci w wyborze odpowiedniego produktu.
Żródło danych: https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/Cfdocs/cfCFR/CFRSearch.cfm?fr=184.1751