Artykuł sponsorowany
Poznaj najważniejsze zasady postępowania ze skórą atopową. Co możesz zrobić, by ograniczyć nieprzyjemne objawy?
Choć 20 lat temu mało kto słyszał o Atopowym Zapaleniu Skóry, dziś problem ten dotyczy dużego grona osób, szczególnie dzieci. Jest to jedna z chorób cywilizacyjnych, dlatego częstotliwość jej występowania wciąż rośnie. Chorują na nią przede wszystkim najmłodsi, niemowlęta oraz dzieci w wieku przedszkolnym, ale trzeba mieć świadomość, że ta przypadłość nie jest póki co uleczalna, więc towarzyszy potem również w życiu dorosłym. Po zastosowaniu odpowiedniego leczenia oraz środków ostrożności, można jedynie złagodzić objawy lub uzyskać remisję.
Jak przebiega leczenie dziecka z AZS?
Egzema (AZS) ma bardzo często ścisły związek z alergią. Towarzyszy zarówno alergii pokarmowej, wziewnej, jak i kontaktowej. Jej objawy mogą się zaostrzać po bezpośredniej styczności z alergenem, ale zdarza się, że skórę atopową podrażnia kurz, sierść, roztocza lub kosmetyki, nawet jeśli pacjent nie jest na nie uczulony.
Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka Atopowe Zapalenie Skóry, lekarz może zaproponować badania w kierunku alergii, a także przepisać odpowiednie leki. Bardzo często, szczególnie u najmłodszych, testy alergiczne nie są miarodajne, co oznacza, że pomimo występowania wyraźnych objawów, nie można wskazać określonych alergenów. W takim przypadku warto prowadzić zeszyt, w którym będziecie notować, co dziecko jadło, kiedy wystąpił katar, kaszel, co wówczas pyliło, jakie okoliczności poprzedzały pogorszenie się stanu skóry. Wnikliwa obserwacja pozwoli wam samodzielnie odkryć winnych, a dzięki temu unikać ich.
Jeśli kondycja skóry tego wymaga, konieczne może być włączenie farmakoterapii, leków antyhistaminowych w połączeniu z kremami i maściami na receptę.
Jak pielęgnować atopową skórę dziecka?
Skóra z egzemą charakteryzuje się intensywnym przesuszeniem, które wynika z uszkodzonej warstwy hydrolipidowej. Jej odbudowę stymulują emolienty, dlatego z myślą o osobach zmagających się z AZS powstały kosmetyki emolientowe. Stosuj je do kąpieli, mycia włosów, pod prysznic, a po myciu i dokładnym osuszeniu skóry, wcieraj w nią balsam emolientowy, który nie tylko działa nawilżająco, ale również zabezpiecza przed odparowywaniem wody na zewnątrz.
Tym, czego musicie unikać na co dzień, jest wysoka temperatura (powietrza, a także wody), długie kąpiele, zbyt suche powietrze, zanieczyszczenia, syntetyczne tkaniny. Zadbaj o to, by nie przegrzewać swojego dziecka, dużo wietrzyć mieszkanie, sięgać po odzież i pościel wykonane z naturalnych, hipoalergicznych materiałów, które pozwalają skórze oddychać.
Aby pomóc maluchowi, poznaj też domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry u dzieci:
- kąpiel w krochmalu,
- dieta bogata w kwasy omega-3 i omega-6,
- okłady z siemienia lnianego,
- kąpiel z dodatkiem oleju kokosowego.
W przypadku zaostrzenia objawów i intensywnego swędzenia bardzo szybko możesz przynieść dziecku ulgę, stosując na zmienioną chorobowo skórę okłady z lodu. Możesz użyć do tego specjalnego żelowego okładu z apteki albo zwykłych kostek lodu zawiniętych w ściereczkę lub włożonych do skarpetki.