Artykuł sponsorowany
Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Jeśli szukasz inspiracji na wigilijne potrawy, to właśnie przychodzimy Ci z pomocą. Sprawdź, jakie dania przygotowuje się w różnych regionach naszego kraju i skąd przybyły do nas niektóre przepisy.
Sałatka, czyli pozycja obowiązkowa
Jedną z rzeczy, która musi znaleźć się na wigilijnym stole, jest sałatka. W wielu domach będzie to najprawdopodobniej jej jarzynowa wersja. Co ciekawe, przepis na nią pochodzi z Rosji, a blisko dwa wieki temu za sprawą imigrantów przyjął się w naszym regionie. Przez lata był jednak mocno modyfikowany i dziś nie przypomina już swojego pierwowzoru.
Jeśli szukasz innej sałatki na Wigilię, to możesz rozważyć przygotowanie wersji śledziowej. Choć tego dnia nie je się mięsa, to jednak ryby nie tylko są dopuszczalne, ale i stały się wręcz nieodłącznym elementem na stole.
Co jedzą na Śląsku?
Śląska kuchnia nie od dziś kojarzy się z wyrazistymi smakami. Z tego regionu pochodzi między innymi siemieniotka. Jest to tradycyjna zupa, którą przyrządza się na bazie konopi siewnej z dodatkiem kaszy gryczanej. Jednak w części domostw na śląsku jest dziś zastępowana przez zupę rybną.
W tej części Polski nie może zabraknąć też moczki, a więc potrawy, która składa się z bakalii, piernika i suszonych owoców – wszystkie składniki moczy się w ciemnym piwie. Innym deserem jest zaś makówka, a więc pieczywo pokryte makiem, miodem i bakaliami.
Czym wyróżnia się Podhale?
Dania przyrządzane przez górali często bazują na kapuście, regionalnych serach, a także ziemniakach. Na początku Wigilii je się barszcz na kwaszonych burakach z fasolą lub zupę grzybową. Oprócz tego na stole zazwyczaj znajdzie się też kwaśnica, jest to tradycyjna zupa postna, która bazuje na kwaśnej kapuście.
Dodatkowo na Podhalu je się też bukty, a więc ziemniaczane kluseczki. Do tego na tamtejszych stołach znaleźć można także moskole, czyli placuszki ziemniaczane, które górale jedzą z bryndzą i roztopionym masłem.
Mazurskie specjały
W tym regionie Polski znajdziesz dużą liczbę dań rybnych oraz potraw bazujących na grzybach. Pierwszym daniem jest zazwyczaj zupa grzybowa, choć w części domostw wybiera się barszcz czerwony. Na stole znajdziesz karpia, ale także lina w śmietanie, okonia, szczupaka czy sandacza. Jeśli chodzi o desery, to najpopularniejszym zdecydowanie jest makowiec oraz kluseczki z makiem i bakaliami.
Na Kaszubach królują ryby
W tej części naszego kraju do tradycyjnych potraw należy między innymi śledź po kaszubsku. W odróżnieniu od Mazur tutaj je się węgorze i łososie, które miejscowi przyrządzają na różne sposoby. Nawet pierogi mają swoją rybną wersję. Dodatkowo głównie w tym regionie je się brzad, a więc postną zupę, która bazuje na owocowym suszu, do której dodaje się ziemniaczane kluseczki.
Jak widzisz, polskie potrawy potrafią się znacząco różnić w zależności od regionu kraju. Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się dziś o kilku posiłkach, które być może nawet zdecydujesz się przyrządzić.